I Ns 860/18 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim z 2019-04-11
Sygn. akt I Ns 860/18
POSTANOWIENIE
Dnia 11 kwietnia 2019 r.
Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim w Wydziale I Cywilnym, w składzie:
Przewodniczący: SSR Mariusz Kubiczek
Protokolant: st. sekr. sądowy Anna Kleszczewska
po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2019 r. w Tomaszowie Mazowieckim
przy udziale -------------------------------------
na rozprawie
sprawy z wniosku- A. K.
z udziałem- I. rak, J. G., K. M.
o dział spadku po H. K. i M. K.
postanawia;
1/ oddalić wniosek,
2/ ustalić, że każdy z uczestników ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie.
UZASADNIENIE
We wniosku z dnia 15 października 2018 roku wnioskodawca A. K. wniósł o dokonanie działu spadku po H. K. i M. K., przedmiotem którego jest wkład mieszkaniowy połączony z lokalem mieszkalnym nr (...) przy ul. (...), w T., poprzez zasądzenie spłaty od K. M. na rzecz spadkobierców H. K. i M. K., tj. A. K., I. R. i J. G. kwot po 35.000,00 złotych /k-3/.
Uczestniczka Irana R. przyłączyła się do wniosku wnioskodawcy /k-46/.
Uczestniczka J. G. wniosła o przesłuchanie jej za pośrednictwem Sądu Rejonowego w Jaworznie, w okręgu którego zamieszkuje /k-43/.
Uczestniczka K. M. przyłączyła się do wniosku co do zasady /k-27, k-39/.
Sąd ustalił, następujący stan faktyczny :
H. K. córka S. i M. zmarła dnia 19 maja 1982 roku w T., gdzie ostatnio stale zamieszkiwała. Spadek po niej na podstawie ustawy nabyli; mąż M. K. oraz dzieci; A. K., J. G., I. R. po 1/4 części każde z nich.
/dowód; postanowienie w sprawie I Ns 754/17, k-5/.
M. K. syn W. i M. zmarł dnia 11 sierpnia 2014 roku w T., gdzie ostatnio stale zamieszkiwał. Spadek po nim na podstawie ustawy nabyli ; żona W. K. oraz dzieci; A. K., J. G., I. R. po 1/4 części każde z nich.
/dowód; postanowienie w sprawie sygn. akt I Ns 165/15, k- 6/.
W dniu 24 października 1975 roku H. i M. małżonkowie K. otrzymali przydział spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nr (...), o powierzchni 38,70 m 2 , położonego w T., przy ul. (...). Prawo to przysługiwało H. K. do dnia zgonu, tj. do 19 maja 1982 roku. W dniu 12 maja 1983 roku dokonano przydziału spółdzielczego lokatorskiego prawa do przedmiotowego lokalu na rzecz M. i W. małżonków K.. Składając wniosek o przyjęcie w poczet członków Spółdzielni (...) pozostawał w drugim związku małżeńskim z W. K..
Powyższe prawo przysługiwało M. K. do dnia 11 sierpnia 2014 roku, tj. do dnia zgonu. Po jego śmierci z wnioskiem o przyjęcie w poczet członków Spółdzielni i przydział lokalu zwróciła się W. K.. Decyzją Zarządu Spółdzielni z dnia 24 września 2014 roku W. K. uzyskała tytuł prawny- spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
W dniu 11 lutego 2016 roku W. K. zwróciła się do Spółdzielni z wnioskiem o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu na odrębną własność. W dniu 24 lutego 2016 roku zawarta została umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej na W. K.- przez notariuszem R. M. /rep. A. nr 677)2016/.
W dniu 20 maja 2016 roku na mocy darowizny i ustanowienia służebności osobistej – zawartej przez notariuszem R. M. /rep. A. nr 2570)2016/- W. K. darowała własność lokalu na rzecz K. M..
K. M. na podstawie opisanej powyżej umowy darowizny ujawniona została w księdze wieczystej numer (...) jako właściciel odrębnej własności lokalu nr (...), w T., przy ul. (...).
/dowód; zaświadczenie Spółdzielni Mieszkaniowej ”Przodownik” k-30, treść umowy darowizny wciągnięta do protokołu k-31 odwrót, kopia przydziału lokalu k-41, kopia aktu małżeństwa k-42/.
Sąd zważył, co następuje:
Wniosek na uwzględnienie nie zasługuje.
Dokonując ustaleń faktycznych Sąd oparł się na dokumentach złożonych przez uczestników postępowania, a opisanych w części pierwszej uzasadnienia. Z dokumentów tych wynika, że spadkodawcom przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Po śmierci ostatniego ze spadkodawców, a mianowicie M. K., jego ostatnia żona W. K. doprowadziła do przekształcenia statusu prawnego lokalu mieszkalnego ze spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na odrębną własność lokalu mieszkalnego, a następnie uczyniła darowiznę tegoż prawa własności na rzecz uczestniczki K. M..
Powyższe okoliczności faktyczne wskazują, iż brak jest majątku, który ma być przedmiotem działu /porusza art. 680 § 1 k.p.c./. Ponadto nie wszyscy uczestnicy postępowania są spadkobiercami H. i M. małżonków K.. W tych okolicznościach nie może być mowy o skutecznym zrealizowaniu wniosku o dział spadku po H. i M. małżonkach K.. Nie oznacza to jednak, iż spadkobiercy po H. K. i po M. K. nie mogą realizować swoich roszczeń względem K. M.. Wnioskodawca został pouczony w trybie art. 5 k.p.c., co do podjęcia możliwych czynności procesowych /poprzez zasięgnięcie informacji u radcy prawnego lub adwokata/ - k-76 odwrót.
W ocenie Sądu roszczenie o rozliczenie z majątku spadkowego po H. K. i M. K., w skład którego wchodził wkład mieszkaniowy i związane z nim wówczas spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a obecnie po przekształceniach prawnych – odrębna własność lokalu mieszkalnego, realizowane może być w trybie procesowym o zapłatę przeciwko K. M.. Podstawę takiego żądania może stanowić przepis art. 1000 § 1 k.c. Bowiem jak wyjaśnił, to Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 13 kwietnia 2018 roku, I CSK 381/17 zgodnie z art. 1000 § 1 k.c. osoba, która otrzymała od spadkobiercy darowiznę, jest obowiązana do zaspokojenia w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny, roszczenia o zachowek albo o uzupełnienie zachowku /Lex nr 2483334/.
W. K. wstępna K. M. była spadkobiercą po M. K. /obok jego zstępnych/.
Na podstawie powołanych przepisów Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie przepisu art. 520 §1 k.p.c.
.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim
Osoba, która wytworzyła informację: Mariusz Kubiczek
Data wytworzenia informacji: